مقایسه APY و APR در حوزه ارزهای دیجیتال

  • بروز رسانی شده در
  • 0 نظر
مقایسه بین APR و APY

APR (نرخ درصد سالانه) و APY (بازده درصدی سالانه) هر دو مفاهیم کلیدی هستند که در محاسبه سود از انواع سرمایه گذاری ها یا وام های رمزنگاری استفاده می شوند. سرمایه‌گذاری‌ می تواند به یکی از اشکال تأمین وجوه به استخر (Pool) در مبادلات، خرید و فروش تتر، استیکینگ، حساب‌های پس‌انداز ارز دیجیتال و موارد […]

APR (نرخ درصد سالانه) و APY (بازده درصدی سالانه) هر دو مفاهیم کلیدی هستند که در محاسبه سود از انواع سرمایه گذاری ها یا وام های رمزنگاری استفاده می شوند. سرمایه‌گذاری‌ می تواند به یکی از اشکال تأمین وجوه به استخر (Pool) در مبادلات، خرید و فروش تتر، استیکینگ، حساب‌های پس‌انداز ارز دیجیتال و موارد دیگر باشد.

برخی از این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است سود شما را بر اساس نرخ APR به شما بپردازند، در حالی که برخی دیگر از روش APY برای محاسبه پرداخت استفاده می‌کنند. دانستن تفاوت بین APR و APY برای شما به عنوان سرمایه گذار کریپتو ضروری است تا وجوه خود را به سودآورترین منابع درآمد اختصاص دهید. با ما تا انتها همراه باشید تا بهتر با تفاوت این دو مفهوم آشنا شوید.

 

 

APR یا نرخ درصد سالانه چیست؟

 

 

نرخ درصدی سالانه یا Annual Percentage Rate که به آن به صورت مخفف (APR) نیز می گویند، به سود سرمایه گذاری سالانه تولید شده توسط مبلغی که به سرمایه گذاران پرداخت می شود اشاره دارد.

APR به عنوان درصدی بیان می شود که نشان دهنده هزینه واقعی سالانه وجوه در طول مدت وام یا درآمد حاصل از سرمایه گذاری است. نرخ درصد سالانه شامل هر گونه کارمزد یا هزینه های اضافی مرتبط با تراکنش است، اما ترکیب سود حاصل از سرمایه گذاری را در نظر نمی گیرد.

حال اجازه دهید مفهوم APR را در حوزه ارزهای دیجیتال بررسی کنیم. توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال و وام دهندگان بعدی آنها نیز از طریق بهره دادن به رمزارز خود درآمد کسب می کنند. برخلاف وام های سنتی، در صنعت بلاک چین سایر هزینه های متفرقه باید توسط وام گیرنده پرداخت شود، اما محاسبه سود به صورت بهره مرکب نیست. در واقع مفهوم APR بسیار ساده است، چون بدون هیچ هزینه پنهان محاسبه شده و مبلغ سود سرمایه گذاری اولیه فقط به مبلغ اولیه سپرده محاسبه می شود و مقدار آن ثابت است.

 

 

APY یا بازده درصدی سالانه چیست؟

بازده درصدی سالانه یا Annual Percentage Yield نرخ واقعی بازدهی است که با در نظر گرفتن تأثیر بهره مرکب در یک سرمایه‌گذاری به دست می‌آید. برخلاف سود ساده یا Simple Interest بهره مرکب به صورت دوره ای محاسبه می شود و مبلغ بلافاصله به مانده اضافه می شود. با کمک APY با هر دوره به جلو، موجودی حساب کمی بزرگتر می شود، بنابراین سود پرداختی به موجودی نیز بیشتر می شود.

APY در کریپتو مانند سیستم های سنتی وام دهی عمل می کند، با این تفاوت که در این حوزه ارز دیجیتال به عنوان مبلغ وام شناخته می شود.

سرمایه‌گذاران می‌توانند برای شروع کسب درآمد APY در بیت‌کوین از صرافی‌های رمزنگاری، کیف پول‌های رمزنگاری یا هر پلتفرم بلاک چین دیگر استفاده کنند. به این صورت که سکه های خود را به اشتراک گذاشته و از روش استیکینگ ارز دیجیتال برای تامین نقدینگی از استخر نقدینگی استفاده می کنند. دقیقاً به همین دلیل است که در نظر متخصصان ارز دیجیتال APY کاربردی تر و سودآورتر از APR است. البته برای درک عمیق تر APY به طوری که واقعاً بتوانید از این طریق درآمد کسب کنید، باید سپرده گذاری ارز دیجیتال در تجارت کریپتو را عمیقاً یاد بگیرید.

در کنار نرخ درصدی سالانه و بازدهی سالانه بد نیست با انواع ارزهای فیات نیز به منظور سرمایه گذاری آشنا شوید. برای این منظور پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله ارزهای فیات چیست؟ را از دست ندهید

 

 

درک بهره مرکب و نرخ بهره

 

 

در بین توضیحاتی که در خصوص APR و APY گفتیم به دو کلیدواژه مهم به نام های بهره مرکب و نرخ بهره پیشنهادی برخورد کردیم که بهتر است برای درک بهتر این دو مفهوم بیشتر آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

بهره مرکب زمانی اتفاق می‌افتد که سود به مبلغ اصلی سرمایه‌گذاری شده یا وام گرفته شده اضافه می‌شود، در این صورت نرخ بهره برای سرمایه اصلی اعمال می‌شود. بهره مرکب با توجه به سود خود در طول زمان منجر به رشد تصاعدی مبلغ سرمایه گذاری اولیه می شود. در دنیای سرمایه گذاری بهره مرکب می تواند به نفع شما باشد، زیرا پس انداز و سرمایه گذاری شما در طول زمان رشد می کند. به همان مقدار اگر در حال پرداخت بدهی هستید، این مفهوم می تواند علیه شما کار کند.

با هدف اطلاع دقیق تر از معنی بهره مرکب در حوزه ارزهای دیجیتال فرض کنید سرمایه گذاری اولیه 1.0 اتر در مدت 1 سال با نرخ بهره 24 درصد با استفاده از APR انجام داده اید، در این صورت پرداخت های نهایی شما 1.24 اتر خواهد داشت. اما با استفاده از APY به پرداخت نهایی 1.2544 اتر می رسید. همانطور که می بینید، با بهره مرکب سود APY شما در طول زمان در مقایسه با بهره APR بزرگتر می شود.

علاوه بر این هر چه دوره های ترکیبی بیشتری در طول دوره سرمایه گذاری استفاده شود، مبلغ نهایی شما بیشتر می شود. به عنوان مثال، اگر سرمایه گذاری سالانه 1.0 اتر در روش سرمایه گذاری APY به مقدار 24 درصد به صورت ماهانه یعنی 12 بار در طول دوره سرمایه گذاری ترکیب شود، آنگاه پرداخت نهایی به شرح زیر خواهد بود:

[1.0 Ether × (1 + 0.24/12)12] = 1.2682 Ether

پس می توان اینطور نتیجه گیری کرد که اگر سرمایه گذاری خود را بر مبنای بهره مرکب قرار دهید، سرمایه اولیه شما در پایان یک دوره مثلاً 2 ساله بیش از دو برابر خواهد شد در حالی که به مبلغ سرمایه گذاری اولیه خود هیچ پول بیشتری اضافه نکرده اید و در واقع این افزایش پول فقط از طریق بهره مرکب حاصل شده است. برای رسیدن به پاسخ سوال که استیبل کوین چیست؟ کافیست لینک مقاله را لمس کنید.

 

 

چگونه APR را محاسبه کنیم؟

APR با ضرب نرخ بهره دوره ای در تعداد دوره های سالی که در آن اعمال شده محاسبه می شود. شما می توانید از فرمول زیر برای محاسبه نرخ بهره ساده سرمایه خود استفاده کنید:

APR= نرخ سود دوره×تعداد دوره ها در یک سال

فرض کنید 1.0 اتر را در یک استخر وام بر روی یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز سرمایه گذاری کرده اید تا مقداری سود کسب کنید. نرخ بهره APR در این مثال به میزان 24 درصد است. اگر وجوه خود را دقیقاً به مدت 365 روز در استخر قفل کنید، کل سرمایه گذاری شما به 1.24 اتر افزایش می یابد که شامل اصل سرمایه 1.0 اتر و 0.24 اتر شما بر اساس 24 درصد APR است که به عنوان بهره به حساب اصلی شما تعلق می گیرد.

 

 

چگونه APY را محاسبه کنیم؟

همانطور که از تعریف بازدهی درصدی سالانه می توان برداشت کرد، APY نرخ بهره سرمایه گذاری را استاندارد می کند. به این ترتیب که درصد واقعی تصاعدی که با بهره مرکب به دست می‌آید را نشان می دهد. البته با این فرض که پول برای یک سال سرمایه گذاری شده است. فرمول محاسبه APY به صورت زیر است:

A = [P (1 + R/N)N]

در این فرمول:

A: کل مبلغ نهایی

P: اصل سرمایه به عنوان مثال، سرمایه گذاری اولیه یا مبلغ وام

R: نرخ بهره استفاده شده

N: تعداد دوره های ترکیب

به عنوان مثال فرض کنید 1.0 اتر را برای یک سال با نرخ APY  به میزان 24 درصد سرمایه‌گذاری می‌کنید و سرمایه‌گذاری شما 2 دوره 6 ماه و 12 ماه محاسبه مجدد دارد.

در این مثال ارقام در فرمول APY عبارتند از:

[1.0 Ether × (1 + 0.24/2)2] = 1.2544 Ether

تتر یکی از رمز ارزهای معروف در دنیای کرپیتوکارنسی است. برای بررسی بیشتر این ارز دیجیتال به مقاله تتر چیست مراجعه کنید.

 

 

 

APR یا APY؟ کدام بهتر است؟

به طور طبیعی، نرخ های APR برای وام گرفتن پول بهتر است، در حالی که APY برای سرمایه گذاری سود بیشتری نصیب شما می کند. اما هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای بازدهی بیشتر، تأثیر ترکیب می تواند برای شما معجزه کند.

به همین دلیل توسعه دهندگان و مشاوران متخصص ارزهای دیجیتال اغلب درصد بازده سالانه را بجای نرخ درصد سالانه انتخاب می کنند، زیرا به سادگی پول بیشتری را در اختیار وام دهندگان قرار می دهد. بنابراین، APY را می توان به عنوان انتخاب بهتر در نظر گرفت.

 

 

 

تفاوت APY و APR چیست؟

 

 

توجه به تفاوت APY و APR یکی از مهمترین نکات برای یک سرمایه گذار است که باید هر گونه کارمزدی را که از بازده کلی یک سرمایه گذاری کم می شود در نظر بگیرد.

APY مشابه نرخ درصدی سالانه (APR) است که برای وام ها استفاده می شود. APR نشان دهنده درصد مؤثری است که وام گیرنده در طول یک سال به عنوان بهره و کارمزد برای وام پرداخت می کند. APY و APR هر دو معیار استاندارد شده نرخ بهره هستند که به عنوان یک نرخ درصد سالانه بیان می شوند. با این حال، APY بهره مرکب را در نظر می گیرد در حالی که APR اینطور نیست. علاوه بر این در معادله APY هزینه‌های حساب محاسبه نشده و فقط دوره‌های ترکیبی را شامل می‌شود.

در اینجا برخی از تفاوت های مهم بین APR و APY را برای شما ذکر کرده ایم:

  • نرخ درصدی سالانه (APR) کارمزدها و سایر هزینه‌های مربوط به وام یا سرمایه‌گذاری را در نظر می‌گیرد و قیمت بهره را با در نظر گرفتن تمام هزینه‌ها محاسبه می‌کند. در مقابل، بازده درصدی سالانه فقط نرخ بهره را محاسبه می‌کند، بنابراین بهره مرکب را از محاسبات حذف می کند.
  • هنگامی که بازدهی APR و APY را با هم مقایسه می کنید، تنها تفاوت بین آن ها موضوع ترکیب است. با مساوی بودن همه موارد از جمله سرمایه گذاری اولیه، نرخ بهره نقل شده، دوره سرمایه گذاری و…APY همیشه به مبلغ نهایی بالاتری منجر می شود.
  • از نظر عملی، به این معنی است که اگر پول قرض می‌کنید، بهتر است آن را با استفاده از نرخ‌های APR انجام دهید. از سوی دیگر، اگر سرمایه گذاری کنید، نرخ های APY بازده کل بیشتری را به شما می دهد.

اجازه دهید تفاوت بین APY و APR را ذکر یک مثال به صورت دقیق تر بررسی کنیم.

فرض کنید برای یک کارت اعتباری از یک بانک مالی ثبت نام کرده اید. آن کارت اعتباری هر ماه نرخ بهره 1% را دریافت می کند که به طور خودکار به نرخ بهره 12 درصد در سال تبدیل می شود. این نوع محاسبه درصد سود در مورد APY که بهره مرکب را در نظر می گیرد صدق نمی کند. در این مثال APY برای نرخ بهره 1٪ برای کل سال 12.68٪ خواهد بود. اگر همان موجودی را به مدت یک ماه روی کارت اعتباری خود داشته باشید، نرخی معادل 12 درصد از شما دریافت خواهد شد. با این حال، اگر آن را به مدت یک سال نگه دارید، باید 12.68٪ بهره بپردازید و این مقدار 0.68٪ بیشتر از میزانی است که در نرخ درصد سالانه یا APR خرج می کنید.

 

خلاصه ای از آنچه که در مورد تفاوت های APY و APR گفتیم در جدول زیر آورده شده است:

APR APY
APR همه هزینه ها را شامل می شود APY فقط نرخ بهره را محاسبه می کند
اصل ترکیب یا Compounding را در نظر نمی گیرد از اصل ترکیب سرمایه پیروی می کند
مقدار سود در APR متغیر است مقدار سود در APY ثابت می ماند
معمولاً با حساب های اعتباری مرتبط است به طور کلی با حساب های سپرده مرتبط است

 

بهترین راه محافظت از ارزهای دجیتال این است که آن ها را در داخل کیف پول دیجیتال نگهداری دارید. با مطالعه مقاله کیف پول های تتر می توانید بهترین کیف پول ارز دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنید.

 

 

جمع بندی

اطلاع از تفاوت APR و APY و مفاهیم این دو درصد سود برای درک مدیریت موثرتر و کارآمدتر امور مالی شما بسیار ضروری هستند. به همین دلیل توصیه می شود موقع دریافت وام های بانکی، سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال یا تلاش برای دریافت بالاترین نرخ بازده در حساب پس انداز از نرخ های مختلف ارائه شده آگاه باشید.

صرافی فارس چنج یکی از معتبرترین اپلیکیشن ها به منظور معامله انواع ارز دیجیتال است، شما می توانید در صورت نیاز به خرید و فروش انواع ارز دیجیتال در یک بستر امن و مطمئن همین الان از طریق این اپلیکیشن اقدام کنید